Masażer czy masaż na cellulit?

Cellulit

Myślę, że aby uporać się z cellulitem masażer jest niepotrzebny. Wystarczy opanować technikę masażu i wykonywać go samodzielnie tym bardziej, że jest to stosunkowo łatwe. Masaż, w przypadku cellulitu, potrafi zdziałać cuda i sprawdza się rewelacyjnie. Oczywiście osoby, które nie są w stanie poradzić sobie z opanowaniem tej sztuki mogą (i powinny) spokojnie wybrać masażer na cellulit, a to dlatego, że jest on niezłym zastępstwem dla masażu, a nic tak jak masaż nie wzmocni tkanek, nie usprawni obiegu krwi i limfy, nie ułatwi oczyszczenia organizmu z toksyn zalegających w tkankach podskórnych i… nie usprawni odchudzania. W końcu masaż, nawet ten wykonany masażerem, wymaga pewnego wysiłku (a przynajmniej ruchu), a dzięki temu spalamy podskórny tłuszczyk przyczyniając się też do wyrównania powierzchni skóry. Spośród wszystkich technik masażu w przypadku cellulitu bodaj najlepiej sprawdza się drenaż limfatyczny. Poniższy tekst nie jest instruktażem odnośnie tego, jak drenaż wykonać, ma raczej na celu uświadomienie wam jego zalet tj. bardzo pozytywnego wpływu na skórę i tkanki podskórne (ale nie tylko na nie).

Na czym to polega?

Drenaż limfatyczny jest masażem wykonywanym specjalną techniką. Jego zadaniem jest pobudzenie obiegu limfy. Czym jest limfa? To płyn ustrojowy, który transportuje różne substancje z tkanek i do tkanek. Jeśli chodzi o cellulit usprawnienie obiegu limfy przydaje się dlatego, że dzięki temu łatwiej usuwamy z organizmu toksyny. Zaburzenia w jej krążeniu mogą przyczyniać się do powstawania cellulitu i faktycznie, nad wyraz często, się do tego przyczyniają. Drenaż limfatyczny jest masażem „głębokim” tzn. oddziałuje nawet na głęboko położone tkanki podskórne. Wykonuje się go bardzo wolno, przy czym ruchy powinny mieć jak największą płynność. Zadanie masażysty sprowadza się do przepchnięcia limfy w kierunku, w którym spływa ona naturalnie, co ciekawe w zależności od leczonych w ten sposób dolegliwości drenaż wykonywany bywa nawet kilkukrotnie w ciągu dnia.

Nie dla każdego

Jak każdy masaż i każdy inny zabieg drenaż limfatyczny nie może być wykonywany u wszystkich. Przeciwwskazaniem są wszelkie możliwe stany zapalne łącznie z chorobami nowotworowymi. Drenażu limfatycznego nie wykonuje się u osób cierpiących na choroby skóry i choroby zakaźne. Możliwość jego przeprowadzenia wykluczają też wszelkie choroby przebiegające z gorączką (nawet zwykłe przeziębienia). Szczególnym rodzajem przeciwwskazania są wszelkie wysięki międzytkankowe.

Kto doceni działanie drenażu limfatycznego?

Masaż ten stosowany jest np. u osób cierpiących na obrzęki, przy czym pochodzenie obrzęków musi być znane i nie mogą pojawić się inne przeciwwskazania do wykonania masażu. Drenaż bardzo dobrze sprawdza się też w rehabilitacji pourazowej, oczywiście po ustąpieniu tych objawów, które ten masaż wykluczają. Paradoksalnie stosuje się go również w ramach wspomagania leczenia niektórych łagodnych stanów nowotworowych, ale w każdym takim przypadku konsultacja i zgoda lekarza jest niezbędna. Generalnie tak czy inaczej zanim poddamy się takiemu drenażowi powinniśmy skonsultować się odnośnie ewentualnych przeciwwskazań zdrowotnych, bo przeciwwskazań urodowych praktycznie nie ma, są … jedynie wskazania. I tak drenaż limfatyczny na pewno jest doskonałym sposobem na cellulit co potwierdzi niejedna osoba z powodzeniem wykonująca masaż bańkami chińskimi (ich działanie jest bardzo podobne do drenażu).
Wskazaniem do masażu jest też pobudzenie krążenia krwi i limfy w obrębie twarzy. Masaż twarzy wykonywany w gabinetach kosmetycznych jest właśnie najczęściej drenażem, działanie drenujące mają też niektóre kosmetyki naturalne. Dodam też, że to częsty element pomocniczy w rehabilitacji po zabiegach z zakresu chirurgii estetycznej oraz doskonały sposób na wspomożenie odchudzania. Dzięki drenażowi limfatycznemu organizm skuteczniej i szybciej pozbywa się szkodliwych produktów przemiany materii, ulega więc odciążeniu, a dzięki temu lepiej i efektywniej chudniemy.

Comments are closed.