Cellulit: co go powoduje i jak mu zapobiegać?

Cellulit

Cellulit to słowo, ktore zna chyba każda kobieta. Niestety, znamy je nie ze słowników a z własnego doświadczenia. Pomarańczowa skórka, bo o niej mowa, to problem, z jakim  styka się nawet osiemdziesiąt procent kobiet. Dlaczego tak się dzieje? Jak zapobiegać cellulitowi?

Cellulit to mówiąc najprościej nieprawidłowe ukształtowanie tkanki tłuszczowej charakterystyczne przede wszystkim dla kobiet. Na zewnątrz widać, ze ciało nie jest gładkie, jędrne i napięte. Widoczne są pod nim grudki, fałdki, nierówności. To stąd nazwa pomarańczowa skóra, bo ciała z cellulitem rzeczywiście przypomina fakturą skórę tego owocu. Oczywiście, tak jest tylko w mniej zaawansowanych stadiach cellulitu. Cellulit trzeciego stopnia to już nie urocza pomarańczka, a solidny kalafior na udach i pośladkach!

Skąd się bierze cellulit?

Podłoże powstawania cellulitu jest złożone i tak naprawdę na to, czy masz pomarańczową skórkę składa się wiele przyczyn. Pierwsza i najmniej przyjemna to skłonności uwarunkowane genetycznie. Na szczęście tylko w niewielkim stopniu odpowiadają za wygląd twojego ciała. Bardzo duże znaczenie mają natomiast hormony. Nieprzypadkowo to właśnie kobiety mają cellulit, a mężczyzn ten problem niemal nigdy nie dotyczy. Za powstawanie cellulitu odpowiadają przede wszystkim estrogeny czyli żeńskie hormony płciowe. to one sprawiają, że mamy sporo więcej tkanki tłuszczowej niż mężczyźni i nawet szczupłe kobiety mają warstwę tłuszczu na biodrach, udach i pośladkach – to ewolucyjnie zaprogramowany magazyn z zapasami na czas ciąży i karmienia, który ma umożliwić wykarmienie potomstwa nawet, gdy pożywienia będzie niewiele. Poza tym estrogeny upośledzają często krążenie limfy w ciele, a więcej toksyn w organizmie to większe ryzyko cellulitu. W dodatku pod wpływem estrogenów dochodzi często do uszkodzenia komórek tłuszczowych, które deformują się i nadmiernie rozrastają. Zastanawiasz się pewnie, jaki wpływ na powstanie cellulitu ma waga. Rzeczywiście, nadwaga czy otyłość sprzyjają cellulitowi, ale od dawna pomarańczowa skórka jest problemem także szczupłych kobiet, choć kiedyś tak nie było i jest to swego rodzaju nowość. Dlaczego tak sie dzieje. Znów musimy wrócić do hormonów. Przede wszystkim estrogeny są dziś w powszechnym użyciu w produkcji żywności. Przede wszystkim kurczaki są faszerowane hormonami. To dlatego mężczyźni na diecie wysoko białkowej na przyrost masy ciała, ktorzy jedzą dużo kurzego mięsa zaczynają mieć cellulit! Dodatkowo nadwaga i problemy hormonalne coraz częściej dotyczą też młodych kobiet, w tym nastolatek. Poza tym coraz większy problem z cellulitem to też efekt uboczny popularności tabletek antykoncepcyjnych. Pigułki nie tylko zapobiegają niepożądanej ciąży, ale też zatrzymują wodę w organizmie, sprzyjając powstawaniu tak zwanego cellulitu wodnego oraz zmieniają naturalną gospodarkę hormonalną w organizmie kobiety. Cellulit może też być spowodowany przez siedzący tryb życia. Brak aktywności fizycznej powoduje nadwagę oraz sprzyja pomarańczowej skórce.

Jak zapobiegać cellulitowi?

Jeśli jesteś kobietą to jesteś narażona na cellulit. Musisz się z tym pogodzić. jednak nie powinno to być pretekstem do siedzenia z założonymi rękoma i czekania, aż cellulit pokryje twoje ciało. Pamiętaj, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli zastosujesz się do naszych porad, ryzyko cellulitu będzie mniejsze, a ty będziesz cieszyć się zdrowiem, gładką skórą, jędrnym ciałem i zgrabną sylwetką. Oto twój program antycellulitowy!

Bądź aktywna. Cellulit nie lubi sportu i jak ognia boi się wszelkiej aktywności. Ile powinnaś ćwiczyć? Jak najwięcej. Pamiętaj, że lepsze efekty daje umiarkowany regularny ruch niż jednorazowe katowanie się na siłowni. Warto więc po prostu wyrobić sobie zdrowe nawyki. Staraj się często spacerować, może polubisz jeżdżenie na rowerze do pracy lub na uczelnię. Niezastąpionym pogromcą cellulitu jest też chodzenie po schodach. Oczywiście, jeśli do tego będziesz na poważnie uprawiać jakiś sport to tylko plus dla ciebie.

Zadbaj o dietę. Nie chodzi o to, by się głodzić lub w ogóle być na diecie odchudzającej, jeśli masz prawidłową wagę ciała. Zadbaj po prostu o to, by nie przejadać się i by dieta była prawidłowo zbilansowana. Unikaj produktów, ktore najbardziej sprzyjają cellulitowi. To przede wszystkim słodycze oraz sól i słone przegryzki. Pij dużo niegazowanej wody mineralnej i zielonej herbaty, jedz warzywa i owoce, a cellulit jeszcze długo nie pojawi się na twoim ciele.

Masuj i smaruj. Kup krem na cellulit nawet gdy nie masz pomarańczowej skórki. Tak naprawdę kosmetyki na cellulit najlepiej sprawdzają się jako profilaktyka. Trudno kosmetykami zlikwidować cellulit już zaawansowany, ale jako recepta na początek są świetne, wygładzają i ujędrniają ciało, pomagają usuwać toksyny i poprawiają krążenie limfy. Pamiętaj, by podczas aplikacji kremu na cellulit wykonać masaż – to zwielokrotni jego efekty, bo poprawia krążenie i dodatkowo ujędrnia. Dzięki temu cellulit zniknie szybciej.

Comments are closed.